SAP
Vznik Spolku abstinentov Prievidza (SAP).
V júli 1971 bol v Prievidzi založený Klub abstinentov, ktorý mal za cieľ združovať, upevňovať a utvrdzovať abstinentov v novom spôsobe života - života bez alkoholu. Klub abstinentov prešiel viacerými vývojovými fázami. Boli obdobia, keď na stretnutie Klubu abstinentov prišli iba štyria, piati členovia Klubu, sympatizanti či rodinní príslušníci. Postupne sa členská základňa Klubu začala rozrastať- začali prichádzať noví ľudia odliečení nielen z alkoholizmu, ale neskôr (ako k nám "prichádzali nové závislosti") aj od hracich automatov, marihuany, pervitínu, liekov...
Dňa 14. decembra 1990 bolo na Ministerstve vnútra zaregistrované občianske združenie, ktoré nesie názov Spolok abstinentov Prievidza (SAP). Bol to výsledok činnosti niektorých členov Klubu abstinentov.
Spolok abstinentov Prievidza je občianske združenie, ktoré vystupuje ako nezávislá, nepolitická, nezisková organizácia spoločenskeho charakteru. Členom SAP môže byť každý občan Slovenskej republiky, ale i cudzinec, ktorý abstinuje a ktorý sa stotožňuje s poslaním a cieľmi SAP.
Pôsobnosť SAP.
Predmet a cieľ činnosti SAP.
Základným poslaním Spolku je sociálna prevencia zameraná na propagáciu zdravého spôsobu života a smerujúca k skvalitneniu sociálneho usmernenia občana. Primárna prevencia je vykonávaná na základných a stredných školách formou besied a prednášok. Sekundárna prevencia je smerovaná a funguje v členskej základni s cieľom zabrániť prehĺbeniu už vzniknutých psychických porúch. Patrí sem i predchádzanie a pomoc občanom ohrozených sociálno-patologickými javmi. Terciálna prevencia predstavuje pomoc pri začleňovaní sa občana do prirodzeného sociálneho prostredia. Spolok poskytuje sociálne poradenstvo. Cieľom poradenstva je predchádzať stavom sociálnej a hmotnej núdze občana a rodiny a samozrejme zabraňovať zhoršeniu týchto stavov; motiváciou k abstinencii sa snažíme predchádzať návratu k chorobe a znižovať, alebo odstraňovať dôsledky sociálno-patologických javov jednotlivca i celej rodiny.
Spoločenské poslanie.
Aktívne presadzovanie zásad života bez drog. Uplatňovanie nových foriem využívania voľného času so zreteľom na striedmy život a abstinenciu od akejkoľvek drogy. Prevencia a pomoc pri liečbe závislosti. Sociálna práca s rodinou (návrat do rodiny, spoluzávislosť rodinných príslušníkov). Doliečovací proces závislých.
Aktivity SAP.
Spolok za účelom relaxačnej terapie v teréne zriadil aj turistický oddiel "TUROSAP" (turistický občasný oddiel SAP), ktorý sporadicky (podľa záujmu) vyráža do prírody
V priebehu roka členovia SAP poriadajú aj rôzne spoločné aktivity pre dospelých a deti